Strefa Klienta
Opieka serwisowa
i profesjonalne doradztwo
Opieka serwisowa
Kupując instalację fotowoltaiczną od HelioExpert otrzymują Państwo także opiekę serwisową naszej firmy – zarówno w okresie rękojmi i gwarancji jak i po niej.
W dni robocze w godzinach pracy naszego Biura Obsługi Klienta (8:00-17:00) mogą liczyć Państwo na pomoc telefoniczną fachowca, a przez całą dobę można zgłaszać serwisy czy uwagi przez formularz kontaktowy. Gwarantujemy, że zajmiemy się Państwa problemem niezwłocznie, a każda awaria zostanie usunięta w najszybszym możliwym terminie.
Pracujemy zgodnie z zasadami fair play, otrzymają Państwo: 25 lat gwarancji na produktywność modułów oraz 35 lat przewidywanej żywotności instalacji.


Masz problem z bieżącą instalacją lub pytania?
Wypełnij poniższy formularz.
Gwarantujemy, że zajmiemy się Państwa problemem niezwłocznie, a każda awaria zostanie usunięta w najszybszym możliwym terminie.

Pragniemy zaprosić do wzięcia udziału w dedykowanej dla Państwa akcji promocyjnej „POLECASZ ZYSKUJESZ”.
Na czym polega promocja? Celem każdego uczestnika jest zbieranie punktów przyznawanych w zamian za polecenie usług HelioExpert zakończonych podpisaniem umowy i zainstalowaniem zestawu fotowoltaicznego u Osoby poleconej. Jedno polecenie = jeden punkt! Warunki przystąpienia do akcji promocyjnej? Zgłoszenie chęci uczestnictwa w promocji za pomocą:
- kontakt mailowy pod adresem kontakt@helioexprt.pl w sprawie Konkursu ,,Polecasz – Zyskujesz” lub
- kontakt z Doradcą Techniczno – Handlowego HelioExpert („DTH”) lub
- kontakt z numerem telefonu 22 100 41 21 („Infolinia”) w sprawie Konkurs „Polecasz – Zyskujesz”.
Uczestnik oświadcza, że osoba przez niego polecona wyraziła zgodę na przetwarzanie jej danych osobowych oraz że przekazane dane są prawdziwe i nie naruszają praw osób trzecich. Regulamin konkursu dostępny jest tutaj
Zapraszamy do udziału!
Ogólne warunki gwarancji ("OWG")
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Fotowoltaika
Krok po kroku, proces wygląda nastepująco:
- wyjaśnimy Ci wszystko i przeprowadzimy bezpłatny AUDYT
- pomożemy wybrać najkorzystniejszą i bezpieczną formę FINANSOWANIA
- przeprowadzimy ANALIZĘ aby wybrać najlepszą moc i konfigurację instalacji
- przedstawimy OFERTĘ dopasowaną do Twoich potrzeb
- podpiszemy przejrzystą UMOWĘ na realizacje inwestycji
- wykonamy najkorzystniejszy PROJEKT intalacji
- doświadczona ekipa wykona MONTAŻ instalacji
- zajmiemy się formalnościami oraz PODŁĄCZENIEM instalacji
- zapewnimy stałą OPIEKĘ oraz SERWIS
- pozostaniemy w KONTAKCIE.
Audyt fotowoltaiczny prowadzony przez eksperta, którego zadaniem jest dobór odpowiedniej instalacji do zapotrzebowania danej nieruchomości w energię elektryczną. Spotkanie to trwa na ogół do 1,5 godziny. W tym czasie ekspert określa najkorzystniejszą lokalizację paneli, określa ich ilość możliwą do usytuowania na danej powierzchni dachu, uwzględniając między innymi: wymiary połaci dachowej, elementy zacieniające projektowaną instalację (kominy, kukawki, wykusze). Ponadto ekspert na podstawie rachunków za prąd określa roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną i na podstawie tych danych określa wymaganą moc instalacji. Na spotkaniu omawiana jest zasada działania urządzeń, okresy gwarancyjne podzespołów, rentowność instalacji fotowoltaicznej tworzona w oparciu o indywidualne kalkulacje.
W HelioExpert S.A. audyt przeprowadzany jest profesjonalnie i bezpłatnie. Dlaczego ? 90% naszych Klienów, korzysta z polecenia znajomych i sąsiadów - swiadomie wybierają naszą firmę i decydują się na montaż instalacji.
Dla Polski uśrednia się wielkość produkcji z 1kWp zainstalowanej mocy od 950 do 1050kWh. Warunki nasłonecznienia na Wielkopolsce należą do jednych z najlepszych, tj. Mazowsze czy Lubelszczyzna, a ich wartość stanowi 1100-1250 kWh/m2.
Gwarancja na uzyski energetyczne wynosi 25 lat. Żywotność instalacji to 35 lat.
Panel odporny jest na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne (grad, wilgoć, opady deszczu i śniegu). Moduł może uszkodzić tylko mocna ingerencja ludzka - uszkodzenie mechaniczne.
1. Moduły fotowoltaiczne - energię promieniowania słonecznego zamieniają na energię elektryczną.
2. Kable - specjalnymi kablami solarnymi prąd stały z modułów przekazywany jest do inwertera/falownika.
3. Inwerter/Falownik - jest urządzeniem odpowiedzialnym za zmianę prądu stałego z modułów na prąd zmienny, taki sam jak w sieci energetycznej.
4. Licznik dwukierunkowy - wyprodukowana energia niewykorzystana na własne potrzeby, przekazywana jest do sieci przez specjalny licznik dwukierunkowy. W oparciu o odczyty z licznika dwukierunkowego Twój zakład energetyczny dokona stosownego rozliczenia, zgodnie z obowiązującymi zasadami.
Czas montażu instalacji zależny jest od wielkości instalacji. Małe domowe instalacje fotowoltaiczne (3-8kW) montowane są w ciągu jednego dnia. Montaż większych instalacji (8-20kW) trwa do 3 dni.
Zakład energetyczny ma 30 dni na przyłączenie mikroinstalacji do sieci od daty formalnego zgłoszenia. Produkcja z mikroinstalcji pojawi się na rachunku po podpisaniu odpowiednich umów z zakładem energetycznym.
Formalnie, aby prawidłowo rozliczać uzyski z instalacji fotowoltaicznej, inwerter powinien być podłączony do jednego licznika dwukierunkowego, który zostanie zamontowany przez zakład energetyczny. Tym samym w praktyce oznacza to, że jedna instalacja zasila jedno gospodarstwo domowe.
Na podstawię noweli do ustawy z 1 lipca 2016, zakłady energetyczne mają obowiązek bilansować zużycie vs. produkcje na przestrzeni jednego roku, uwzględniając przy tym opisane w noweli współczynniki (0,8 do 10kW, 0,7 powyżej 10kW). Nadwyżka powstała wyniku produkcji zielnej energii magazynowana jest w sieci. Tym samym Prosument może pobrać wyprodukowaną nadwyżkę w ciągu 365 dni od dnia jej wprowadzenia do sieci uwzględniając odpowiedni współczynnik, np. dla instalacji 4 kW, Prosument może odebrać z sieci 0,8 kWh za każdą 1kWh uprzednio wprowadzoną do sieci.
Wyznacznikiem jest moc modułów fotowoltaicznych, zatem jeśli chcemy zaistalować 10kW, to w mocy modułach nie możemy mieć większej mocy niż 10kW. Inwerter może być większy.
AC prąd zmienny jak w gniazdku.
DC prąd stały z paneli jak w np. w samochodzie.
Moc przyłączeniowa wyznacza nam maksymalną chwilową moc jaką może być obciążona wewnętrzna sieć kllienta, oznacza się ją w KW. Dla fotowoltaiki oznacza ona maksymlną moc instalacji fotowoltaicznej. Moc umowna to moc, na którą klient podpisał umową z "eneergetyką", od tej warosci liczone są oplaty stałe. Moc umowna nie informuje nas jaką moc instalacji fotowoltaicznej możemy zainstalaować.
Na tego typu dachach w 90% przypadków, robimy instalacje balastowe (brak możliwości trwałego umocowania do dachu), stosujemy w takim wypadku moduły umioeszcone w poziomie, w odchyleniu 15°, odstęp pomiędzy rzędami wyniesie około 1 metra.
Moduł śledzenia mocy maksymalnej - system falownika umożliwiający generację najwyższej mocy z grupy połaczonych w układ modułów PV (min. 6szt)
Według obecnych przepisów 3,68kW, jeśli ma większe zapotrzebowanie na energię, musi zmienić instalację domową na 3-fazową
Tak, przykładowo Longi 350 Fullblack gwarantują odporność na grad do 25mm średnicy, spadający z prędkością do 23 m/s.
Natańszą i najpopularniejszą jest możlwość dopisanie instalacji do ubezpieczenia domu.
Nasz doradca indywidualnie doradzi najkorzystniejszy wybór.
Polecamy skorzystać z porady naszego eksperta, który indywidualnie przedstawi możliwośc dla danego dachu.
- nie powinniśmy umieszczać instalacji na budynkach mocno zacienionych (np.w lesie)
- nie zamontujemy stelaża na dachówce ceramicznej/betonowej klejonej zaprawą
Długość dachówki jest niezbędnaw celu zamówienia odpowiednich haków do montażu.
Moduły: Ulica, Jolywood, JA Solar, Jinko Solar, Trina Solar.
Inwertery: Huawei, SolarEdge, FoxESS, GoodWe.
Nasz doradca indywidualnie doradzi najkorzystniejszy wybór.
Inwerter nie będzie działał. Falwonik potrzebuję napiecia z sieci aby synchronizować się do loklanhych parametrów. Dodatkowo wyłaczenie falownika chroni eletryka, który lokalnie może naprawiać sieć np. pracować na słupie.
Falowniki Huawei spełniają normę IP65, mogą więc być instalowane wewnątrz i na zewnątrz budynków (zakes pracy -25~ +65°C), Trzeba zapewnić dystans 0,35m z każdej strony od innych urządzeń, ścian , sufitu.Najlepiej w pobliżurozdzielni elektrycznej i/lub kanałów wentylacyjnych.
Zdjęcia, które dodawane są do umowy przesyłamy do instalatorów wraz z zamówieniem montażu. Dzięki temu monteży mają mozliwość zapoznania się z tematem przed dotarciem na miejsce.
Pompy ciepła
- oszczędności oraz niskie koszty eksploatacji
- komfort termiczny nawet do -25 stopni
- bezpieczeństwo użytkowania
- bezobsługowa instalacja
- pozytywny wpływ na środowisko
- wyższa wartość Twojego domu
Tak - jeśli została precyzyjnie dobrana do ogólnego zapotrzebowania na ciepło budynku to wystarczy do ogrzewania oraz przygotowania wody użytkowej.
Dobierając moc należy znać zapotrzebowanie budynku na ciepło uwzględniając powierzchnię całkowitą, rodzaj instalacji grzewczej, straty energii w budynku, a także ilość energii potrzebnej do ogrzania ciepłej wody użytkowej. Przy doborze mocy należy również uwzględnić obciążenie cieplne dla ogrzewanych pomieszczeń zgodnie z normą PN-EN 12831 dla temperatury minimalnej obowiązującej w danej strefie klimatycznej
Dodatkowo warto znać: ilości zużytych paliw w ostatnich okresach, wiek budynku oraz jakie materiały były użyte do ocieplania budynku.
Czy powietrzna pompa ciepła działa w zimie?
Powietrzna pompa działa efektywnie gdy na zewnątrz panuje nawet do -25 stopni Celsjusza. Oznacza to, że nawet w zimie możemy ogrzać dom i wodę do optymalnej temperatury.
Połączenie pompy z fotowoltaiką pozwala na efektywniejsze wykorzystanie energii ze słońca.
Pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną. Produkowany prąd bilansuje się z energią zużywaną przez pompę ciepła, dzięki czemu rachunki za energię są wyrażnie niższe. Połączenie tych dwóch urządzeń pozytywnie wpływa na środowisko.
Jeśli cenisz sobie oszczędności a także wygodę użytkowania, to najlepszy wybór. Pompa ciepła ogrzeje Twój dom i zapewni ciepłą wodę użytkową przy niskich kosztach. Powietrzną pompę ciepła można zamontować zarówno w nowym, jak i modernizowanym budynku.
Magazyn energii
Magazyn energii to:
- ochrona przed niezaplanowaną przerwą w dostawie prądu
- pewność przechowywania nadwyżki wyprodukowanej energiiwzrost autokonsumpcji
- obniżenie zamówionej mocy szczytowej
- nowoczesne urządzenie podnoszące wartość majątku
- długa żywotność dzięki współpracy ze sprawdzonymi producentami
- niezalezność na lata
Specjalizujemy się w instalacjach fotowoltaicznych oraz pompach ciepłach. Ponieważ dysponujemy doświadczonymi specjalistami oraz ekipami montażowymi, aktualnie planujemy rozszerzenie oferty o magazyny energii.
Finansowanie, dotacje, ulgi podatkowe
W przypadku klientów prywatnych istnieją trzy opcje finansowanie instalacji fotowoltaicznej
1. finansowanie własnymi środkami
2. finansowanie lub współfinansowanie z pomocą kredytu w banku
3. skorzystanie z aktualnie dostępnych dotacji na odnawialne źródła energii.
Chętnie pomożemy w organizacji kredytu na zakup instalacji lub finansowanie jej części. Współpracujemy m.in. z bankami Alior Bank S.A., BNP Paribas S.A., Inbank S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A., BOŚ Bank S.A. i innymi bankami. Skontaktuj się z nami aby dobrać kredyt odpowiedni do Twoich potrzeb!
Tak, jest możliwy. W zakresie leasingu współpracujemy z wieloma bankami oraz instytucjami finansowymi. Skorzystanie z oferty leasingu niesie dla firmy wiele możliwości. Wszystkich formalności związanych z leasingiem możesz dokonać bez wychodzenia z firmy. Współpracujemy m.in. z Alior Leasing sp. z o.o. , Idea Getin Leasing S.A., PKO leasing S.A. , Pekao Leasing sp. z o.o., Santander Leasing S.A., BOŚ Bank S.A., Europejski Fundusz Leasingowy S.A., Millenium Leasing sp. z o.o., LeaseLink sp. z o. o., ING LEASE.
Program "Czyste Powietrze" - zyskaj do 37 000 zł.
Program "Mój Prąd" - zyskaj 3 000 zł.
Program "Moje Ciepło" - zyskaj do 21 000 zł.
Ulgi Podatkowe - ulga termomodernizacyjna - zyskaj do 53 000 zł..
Nasz ekspert przedstawi Ci aktualnie obowiązujące dotacje.
Wniosek wypełnia osoba, która ma podpisaną umowę z firmą energetyczną. Nasi doradcy wyjaśnią krok po kroku, jak to zrobić.
Tak. Dane na umowie i na fakturze muszą się zgadzać z danymi osoby, która będzie ubiegac się o dotację.
Dotacja przyznawana jest do 15 000zł, ale nie więcej niż 1 500zł za każdy kW mocy urządzenia.
Należy upewnić się, czy w ramach tej dotacji, dalej są dostępne środki na dany okres.
Aby ubiegać się o dotację należy złożyć wniosek oraz zgodę współwłaściciela na relizację inwerstycji, jeśli takowy istnieje.
Nie mozna skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, gdy budynek nie jest oddany do użytku.
Chętnie pomożemy w organizacji kredytu dla firmy na zakup instalacji leasingowej lub finansowanie jej części. Współpracujemy m.in. z bankami BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole, Alior Bank, BOŚ Bank, PKO Bank Polski i innymi bankami. Skontaktuj się z nami aby dobrać kredyt odpowiedni do Twoich potrzeb!
Od naszych klientów często otrzymujemy pytania o możliwość uzyskania dotacji bądź dopłat. Na ta chwilę przeważają lokalne programy i inicjatywy dotacji na fotowoltaikę dla firm - sprawdzimy czy są dostępne w Twoim regionie. Istnieje możliwość uzyskania preferencyjnego finansowania na duże instalacje fotowoltaiczne, jednak i ta oferta zmienia się z czasem. Umów się z naszym Certyfikowanym Doradcą aby uzyskać więcej informacji!
Podatek Rolny i VAT
Obniżona stawka VAT obowiązuje dla obiektów objętych społecznym programem mieszkaniowym, czyli:
Domów o powierzchni użytkowej nie większej niż 300m²
Mieszkań o powierzchni użytkowej do 150m²
Instalacja zamontowana musi być wykorzystywana do potrzeb własnych gospodarstwa domowego.
Uwaga: sprawdz z Doradcą aktualne informacje, gdyż mogą one ulec zmianie.
W tym wypadku istnieje możliwość częściowego zastosowania stawki preferencyjnej VAT 8%. Podstawę opodatkowania należy podzielić proporcjonalnie zgodnie z tym, jaka część budynku mieści się we wskazanej ustawą powierzchni użytkowej 8% VAT, a jaka ją przekracza i musi być rozliczana zgodnie z podatkiem 23% VAT.
Przykład: Klient chciałby założyć instalację na dachu domu. Dom ma powierzchnię 500 m. Dla 300 m stosujemy stawkę 8%, a dla
200 m 23%.
Na fakturze będą dwie pozycje: usługa instalacyjna do 300 m oraz usługa instalacyjna powyżej 300 m.
Uwaga: sprawdz z Doradcą aktualne informacje, gdyż mogą one ulec zmianie.
Stałą stawką VAT – 23% objęte są wszystkie instalacje fotowoltaiczne wykorzystywane na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej zatem rolnicy, instalujący panele fotowoltaiczne na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej też są objęci stawką 23%.
Uwaga: sprawdz z Doradcą aktualne informacje, gdyż mogą one ulec zmianie.
Rolnicy mają możliwość skorzystania z ulgi inwestycyjnej na zakup instalacji fotowoltaicznej w wysokości 25%
inwestycji.
Każdy rolnik płaci podatek rolny DR1 – deklaruje gminę, klasa ziemi, liczba hektarów (nie PIT ani nie CIT). Są pewne działalności, które są wyłączone z podatku rolnego np.: produkcja mleka. Wtedy taki rolnik jest dla nas traktowany jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Czyli powinniśmy się każdego rolnika zapytać, czy rozlicza się podatkiem rolnym czy jego działalność gospodarcza rolna podlega pod PIT.
Ulga rolna nie jest powiązana z VAT-em. Przysługuje każdemu rolnikowi płacącemu podatek rolny od areału (nie ważne jak się rozlicza).
Uwaga: sprawdz z Doradcą aktualne informacje, gdyż mogą one ulec zmianie.
Ulgę mogą otrzymać zarówno rolnicy ryczałtowi jak i rozliczający się na zasadzie podatku VAT ponieważ ulga rolna przysługuje każdemu rolnikowi płacącemu podatek rolny od areału (nie ma znaczenia jak się rozlicza).
Beneficjentami mogą być zatem podatnicy podatku rolnego w tym osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki
organizacyjne którzy są:
- właścicielami gruntów
- posiadaczami samoistnych gruntów
- posiadaczami gruntów, które stanowią własność Skarbu Państwa
- posiadaczami gruntów, które stanowią własność samorządu terytorialnego
- użytkownikami wieczystych gruntów.
Uwaga: sprawdz z Doradcą aktualne informacje, gdyż mogą one ulec zmianie.
Ulga jest przyznawana decyzją administracyjną.
Zależy od wykazania i udokumentowania poniesionych kosztów.
Instalacja fotowoltaiczna musi być w tej samej gminie, w której rolnik rozlicza podatek rolny (w której ma areały, prowadzi działalność).
Ulga dotyczy kwoty brutto poniesionych podatków.
Uwaga: sprawdz z Doradcą aktualne informacje, gdyż mogą one ulec zmianie.
Koszt jest rozliczany na podstawie rachunków i faktur i można go odliczyć od podatku rolnego przez
maksymalnie 15 lat
Przykład: Sprzedajemy rolnikowi instalację 10kWp cena 45.000 zł. Ulga mówi, że rolnik od swojego podatku rolnego może odpisać 25% wszystkich kosztów poniesionych na budowę inwestycji fotowoltaicznej.
45.000 zł x 25% = 11250 zł – ulga
Ten podatek ma prawo odpisywać przez 15 lat.
Jeśli rolnik ma np. 2 ha i płaci podatek rolny w wysokości 200 zł od hektara rocznie to przez 15 lat nie będzie płacił tego podatku.
2 ha x 200 zł podatku rocznie = 400 zł
15 lat x 400 zł = 6 000 – podatek jaki zapłaci przez 15 lat
11250 – 6000 zł = 5250 zł ulgi nie zostaje wykorzystanie.
Jeżeli taka instalacja była dotowana z programu „Mój Prąd” lub z jakiegokolwiek programu, gdzie były wykorzystane środki publiczne, lub kredyt preferencyjny to ulga inwestycyjna mu się nie należy.
Z pomocy publicznej można skorzystać raz na jedną instalację. Nie można łączyć ulgi i programów.Ulga inwestycyjna nie łączy się z dotacjami Mojego Prądu czy Agroenergii.
Ustawa o podatku rolnym mówi, że ulga jest przyznawana. Oznacza to, że ulga nie należy się z mocy prawa. Przyznawana jest decyzją administracyjną. Decyzję o uldze wydaje wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta na terenie której rolnik płaci podatek rolny od gospodarstwa znajdującej się na terenie tej gminy.
Każdy rolnik, który chce skorzystać z ulgi jest zobowiązany złożyć wniosek o ulgę. Do wniosku musi przedstawić w Urzędzie umowę z HelioExpert, faktury, protokół odbioru, instalacja powinna być zakończona. We wniosku rolnik musi wykazać, że instalacja będzie wykorzystywana na działalność rolniczą. Ulga podatkowa dla rolników przyznawana jest po zakończeniu inwestycji
Co do zasady Rolnik powinien wystąpić o drugi licznik tylko na gospodarstwo i w razie kontroli nie będzie miał problemów z udowodnieniem, że instalacja fotowoltaiczna jest wykorzystywana na potrzeby gospodarstwa rolnego.
Jednak jest również inne rozwiązanie - Rolnik składając wniosek jako ekspert powinien zadeklarować jaką część prądu zużywa na działalność gospodarczej a jaką na własne potrzeby. W takiej proporcji może wnioskować o ulgę.
Przykład: Rolnik z powodu posiadania jednego licznika dla gospodarstwa rolnego i domu prywatnego, rozlicza
na podstawie wskaźnika ustalonego samodzielnie w proporcji 30% dom prywatny i 70% gospodarstwo rolne. Przedmiotowy wskaźnik odpowiada faktycznemu zużyciu prądu zarówno w domu prywatnym jak i gospodarstwie rolnym.
Uwaga: sprawdz z Doradcą aktualne informacje, gdyż mogą one ulec zmianie.
Podatek rolny jest płacony od areału. Jeśli rolnik ma dużo areałów w kilku gminach a budynek rolny, na którym jest założona instalacja fotowoltaiczna jest tylko w jednej gminie to ulga rolna dotyczy obszaru tej gminy.
Jeżeli budynek z instalacją fotowoltaiczną jest w jednej gminie a ziemie od których odprowadza podatek są w innej gminie to nie może skorzystać z ulgi podatkowej, ponieważ do innej gminy odprowadza podatek rolny.
Jeżeli rolnik jest ryczałtowcem to ma prawo do zwrotu nadpłaconego podatku. Wystawimy mu fakturę na usługę instalacji na 8% i będzie mógł się rozliczyć w urzędzie i dostanie zwrot.
Przy wystawianiu faktury ważne jest przeznaczenie instalacji – jeśli na dom to 8 % jeśli na prowadzoną działalność to 23%.
Jeśli rolnik będzie chciał skorzystać z ulgi rolniczej to instalacja powinna być na budynku gospodarczym 23%.
Uwaga: sprawdz z Doradcą aktualne informacje, gdyż mogą one ulec zmianie.
Tak, każdemu rolnikowi bez względu na sposób rozliczenia z fiskusem (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych; 17 %; 32; 19). Jeśli nie ma zarejestrowanej działalności rolniczej to nie kwalifikuje się do ulgi rolniczej, ponieważ nie jest rolnikiem.
Uwaga: sprawdz z Doradcą aktualne informacje, gdyż mogą one ulec zmianie.
Rolnik składa formularz DR1 gdzie deklaruje jaki ma areał, jakiej klasy ziemię i jest możliwość obniżenia podatku o przyznaną ulgi, jeżeli wcześniej wystąpił do Wójta czy Burmistrza o przyznanie ulgi i otrzymał decyzję pozytywną.
Uwaga: sprawdz z Doradcą aktualne informacje, gdyż mogą one ulec zmianie.
Rachunki za prąd
Opłaty są zależne od poboru prądu. Rachunek jednak i tak Państwo otrzymają, nawet w przypadku wyłączenia wszelkich urządzeń, czy wykręcenia korków. Niektóre opłaty są naliczane bowiem niezależnie od poboru energii, za samą gotowość do jej dostarczenia.
Opłat wynienionych wyżej można uniknąć inwestując we włąsną elektrownię fotowoltaiczną. Ponieważ zależą one od ilości energii pobranej z sieci, jeśli będziemy produkować całość energii na własne potrzeby, opłaty te będą obniżone do minimum.
Rachunek prognozowany, to ustalenie w wyniku obserwacji poziomów zużycia poczynionej przez sprzedawcę jak i dystrybutora przez okres dwóch lat. Jeśli Twój licznik odczytywany jest regularnie, to płacisz za prąd na bieżąco.
Po zmianie sprzedawcy prądu możemy otrzymywać dwa rachunki. Jednak suma wszystkich opłat nie ulegnie zmianie. Różnicą jest tu jednak fakt, iż opłaty za energię będą na jednym rachunku, a opłaty za dystrybucje na drugim. Warto jednak nadmienić, że niektóre przedsiębiorstwa energetyczne podpisały umowy, które umożliwiają dostarczanie obu rachunków w jednej przesyłce.
Zasadniczo rachunek dla odbiorcy domowego zawiera dwa rodzaje opłat:
1. Opłaty za energię - czyli rzeczywiste zużycie prądu. Możemy tu wyróżnić trzy główne opłaty:
A. Opłata za energię czynną - czyli opłata za to, ile zużyliśmy kilowatogodzin energii. Ich koszt jest uzależniony od wybranej taryfy oraz od sprzedawcy.
B. Opłata jakościowa. Jest zależna również od zużytej energii - pobór mocy nierzadko gwałtownie rośnie, a elektrownie nie mają możliwości w krótkim czasie zwiększać lub zmniejszać produkcji. W związku z tym płacimy za to, aby energii elektrycznej nam po prostu nie zabrakło.
C. Opłata sieciowa (inne nazwy: opłata dystrybucyjna zmienna, opłata przesyłowa zmienna). Ponosimy tutaj koszty związane z sieciami przesyłowymi i dystrybucyjnymi, które dostarczają prąd z elektrowni. Chodzi tu o wszystkie słupy i kable, w których płynie energia elektryczna oraz transformatory, zabezpieczenia i cały niezbędny sprzęt. Są to koszty transportu energii z elektrowni oraz strat energii - -część prądu ucieka po drodze, akoszty tego ponosimy my - odbiorcy. Płacimy więc także za prąd, który ucieka w powietrze. Warto zauważyć, że nierzadko opłata ta jest drugą pod względem wielkości pozycją na fakturze.
2. Opłata stała za dystrybucje (opłata dystrybucyjna stała) - nie jest ona zależna od ilości zużytego prądu, a od charakteru poboru energii (od liczby faz) albo wielkości zapotrzebowania na moc ustaloną przed zawarciem umowy. Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe to opłata ta jest niższa w przypadku układu jednofazowego i wyższa dla układu tzw. siłowego, czyli trójfazowego. Opłata ta odnosi się do kosztów, które związane są z eksploatacją sieci elektroenergetycznej oraz układów pomiarowych. Ponadto płacimy tu także za utrzymanie interwencyjnych załóg.
A. Opłata przejściowa - traktuje się ją jako wynagrodzenie za usługę udostępniania systemu elektroenergetycznego. Jest to stała opłata, ale po części jest zależna od rocznego zużycia energii (gospodarstwa domowe) lub od wielkości mocy umownej (firmy).
B. Opłata abonamentowa - jest związana z kosztami związanymi z obsługą klienta, obejmuje np. koszt wystawienia rachunku oraz jego dostarczenia, koszt odczytania licznika i jego kontroli.
C. Opłata handlowa - Spotkać się z nią możemy przy taryfach dla firm. Jest to swego rodzaju opłata abonamentowa.
D. "Ukryte" opłaty - Na rachunku znajdziemy także inne "ukryte opłaty". Chodzi tu oczywiście o podatek VAT oraz akcyzę, która naliczana jest od sprzedanej energii.
Na odebranie nadwyżki prosument ma 365 dni od momentu wprowadzenia energii do sieci.
Prosumenci (osoby fizyczne, gospodarstwa rolne, osoby prowadzące działalność gospodarczą, małe i średnie przedsiębiorstwa), którzy oddają nadwyżki energii do sieci mogą odbierać ją w postaci 80% lub 70% (dla instalacji od 10kW) energii wprowadzonej do sieci.
Nowa definicja "prosumenta" brzmi:
"prosumenta energii odnawialnej - rozumie się odbiorcę końcowego wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, który może magazynować lub sprzedawać tę energię elektryczną sprzedawcy zobowiązanemu lub innemu sprzedawcy, pod warunkiem, że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej regulowanej przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej".
Uwaga: sprawdz z Doradcą aktualne informacje, gdyż mogą one ulec zmianie.