Obniżamy koszty energii dla budynków wielomieszkaniowych
Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu w budownictwie mieszkaniowym wiąże się często z wieloma wyzwaniami. Dachy tego typu często mają zróżnicowaną zabudowę, posiadają wiele kominów, instalacji wentylacyjnych oraz odgromowych. To wszystko powoduje, że dokładne dobranie instalacji wymaga zazwyczaj dokładnej wizji lokalnej, by określić m.in. wysokość i ilość kominów, instalacji i innych obiektów które mogą wpłynąć na wielkość instalacji i jej parametry pracy. Proponujemy Państwu współpracę w celu optymalnego doboru instalacji, jej elementów (jak np. optymalizatory które pozwalają uzyskać korzystne parametry pracy paneli niezacienionych).
Przebieg procesu realizacji instalacji fotowoltaicznej
informacja
zebranie informacji o nieruchomości
wycena
wstępna wycena kosztu instalacji
dokumentacja
wycena dokumentacji projektowej
umowa
zawarcie umowy i złożenie wniosku o grant OZE
montaż
montaż instalacji fotowoltaicznej
rozliczenie
zapłata za wykonaną instalację oraz refinansowanie
Grant OZE - refinansowanie inwestycji
Grant OZE przysługuje inwestorowi realizującemu przedsięwzięcie polegające na zakupie, montażu, budowie lub modernizacji instalacji odnawialnego źródła energii – dotacja wynosi 50 proc. kosztów rzeczywiście poniesionych w związku z tym przedsięwzięciem.
Grant OZE przeznaczony jest na refinansowanie kosztów inwestycji i jest wyliczany jest w odniesieniu do kosztów netto przedsięwzięcia OZE. Grant OZE udzielany jest jako pomoc de minimis, jeśli inwestor prowadzi w tym budynku działalność gospodarczą.
Grant OZE
Co to jest Grant OZE?
Grant OZE przysługuje inwestorowi realizującemu przedsięwzięcie polegające na zakupie, montażu, budowie lub modernizacji instalacji odnawialnego źródła energii – dotacja wynosi 50 proc. kosztów rzeczywiście poniesionych w związku z tym przedsięwzięciem.
Grant OZE przeznaczony jest na refinansowanie kosztów inwestycji i jest wyliczany jest w odniesieniu do kosztów netto przedsięwzięcia OZE. Grant OZE udzielany jest jako pomoc de minimis, jeśli inwestor prowadzi w tym budynku działalność gospodarczą.
Jeśli w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia OZE znajdują się powierzchnie użytkowe służące celom innym niż mieszkalne lub wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej, wysokość grantu OZE stanowi iloczyn kwoty tego grantu i wskaźnika udziału powierzchni użytkowej służącej celom mieszkalnym i wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej w powierzchni użytkowej budynku.
Grant OZE przysługuje, jeśli:
– przedmiotem przedsięwzięcia jest:
– zakup, montaż lub budowa nowej instalacji odnawialnego źródła energii lub
– modernizacja instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25 proc.
– nstalacja odnawialnego źródła energii, której dotyczy przedsięwzięcie OZE będzie wytwarzała energię na potrzeby budynku będącego przedmiotem przedsięwzięcia
– przedsięwzięcie OZE nie zostało rozpoczęte
– przedsięwzięcie nie wyrządza poważnych szkód dla celów środowiskowych oraz spełnia kryteria horyzontalne (znajdziesz je opisane szczegółowo pod tym adresem https://www.bgk.pl/krajowy-plan-odbudowy/grant-oze/#c26347)
Kto jest adresatem Programu?
O Grant OZE może się ubiegać inwestor, który jest właścicielem lub zarządcą budynku wielorodzinnego. Z grantu OZE mogą korzystać inwestorzy bez względu na status prawny, z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, a więc np.:
– wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe
– jednostki samorządu terytorialnego
– towarzystwa budownictwa społecznego
– społeczne inicjatywy mieszkaniowe
– spółki prawa handlowego
– osoby fizyczne
Jak wypełnić Wniosek o przyznanie Grantu OZE ?
Wniosek o przyznanie Grantu OZE znajdziesz tu: (https://www.bgk.pl/files/public/Pliki/KPO/Grant_OZE/1._Wniosek_o_przyznanie__grantu_OZE.pdf) .
Dane techniczne związane z instalacją tj. Część III i Część IV Wniosku przekażemy Tobie
w Dokumentacji Projektowej Instalacji. W przypadku pytań zawsze możesz się zwrócić do nas postaramy się wspomóc Ciebie w jego przygotowaniu.
Szczegóły dotyczące GRANTU OZE znajdziesz tutaj (żródło:bgk.pl) https://www.bgk.pl/krajowy-plan-odbudowy/grant-oze/
Prosument lokatorski
Prosument lokatorski - informacje
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadziła model rozliczeń prosumenta lokatorskiego.
Kryteria kwalifikacji:
- mikroinstalacja musi być zlokalizowana na budynku wielolokalowym (np. dach, balkon, elewacja),
- moc mikroinstalacji nie może być większa niż moc przyłączeniowa całego budynku wielolokalowego (części wspólnej i indywidualnych lokali razem),
- budynek musi posiadać przeważającą funkcję mieszkalną.
Wypłacone środki można przeznaczyć na:
- rozliczenie zobowiązań prosumenta z tytułu zakupu energii elektrycznej;
- obniżenie opłat (np. na fundusz remontowy, energia elektryczna, ciepło, gaz, administracja, sprzątanie) związanych z lokalami mieszkalnymi w budynku, na którym jest umiejscowiona instalacja OZE;
- obniżenie opłat związanych z lokalami mieszkalnymi w innych budynkach o przeważającej funkcji mieszkalnej, których części wspólne są zarządzane przez tego prosumenta.
Rozliczenie energii wytwarzanej przez prosumenta lokatorskiego będzie składać się z dwóch etapów:
- Za energię wytworzoną i zużytą w ciągu tej samej godziny prosument indywidualny/lokatorski nie będzie płacił jej ceny ani wnosił zmiennych opłat związanych z jej dystrybucją, ponieważ stanowić ona będzie tzw. autokonsumpcję.
- Nadwyżki godzinowe (czyli powstające w sytuacji, gdy energii wytworzonej w ciągu godziny jest więcej niż zużytej w tym samym czasie) będą przeliczane przez sprzedawcę na depozyt prosumencki po miesięcznej cenie rynkowej a następnie wypłacane w 100% na wskazane konto na koniec danego okresu rozliczeniowego.
Warunki jakie musi spełnić prosument, aby być rozliczany na tych zasadach:
- Aby uzyskać takie rozliczenie depozytu należy złożyć wniosek. Wniosek składa się do sprzedawcy, w formie pisemnej lub elektronicznej lub w postaci elektronicznej opatrzonej podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
- Sprzedawca, rozlicza depozyt prosumencki najpóźniej od drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek.
Prosument lokatorski zakłada możliwość zmiany formy otrzymywanego wynagrodzenia za energię. Forma wynagrodzenia w postaci obniżenia rachunków za energię przez sprzedawcę, jak jest dzisiaj, będzie mogła zostać zmieniona na comiesięczny przelew wartości tej energii, w formie pieniężnej, na wskazane konto.
Wybrane realizacje
HelioExpert S.A. | dawniej HelioExpert sp. z o.o. sp.k.
ul. Niedźwiedzia 29A | 02-737 Warszawa
KRS 0000913690
NIP 9522103838 REGON 142807735
Kapitał zakładowy 500 000,00 zł
Numer konta bankowego w Alior Bank S.A. 57 2490 0005 0000 4520 2848 9251